The State Society of the Cincinnati of Pennsylvania

 
« Previous Battle   Next Battle »
(La Chine, Canada)   (Isle aux Noix, Canada)
 
 
  Unit Rosters  
 
  1st Pennsylvania Battalion  
 
  Name   Position   Status
  Ensign John Irwin    
  Volunteer John Patterson   Regimental Adjutant  
  Second Lieutenant Samuel Tolbert    
  Ensign Major Walbron    
 
  2nd Pennsylvania Battalion  
 
  Name   Position   Status
  Captain Stephen Bayard    
  Captain Rudolph Bunner    
  Captain William Butler    
  First Lieutenant James Chrystie     Bayard's Company
  Second Lieutenant John Craig     Hendrick's Company
  Captain Thomas Craig   Company Commander  
  Ensign Mordecai Davis     Reese's Company
  Second Lieutenant Isaac Budd Dunn     Bayard's Company
  Ensign John Evans     Brisbane's Company
  Volunteer Thomas Hanson   Regimental Quartermaster  
  Ensign John Marchall     Bayard's Company
  Ensign George McCully    
  Sergeant Nathan McMullan    
  Captain Thomas Lloyd Moore   Commander, 8th Company  
  Ensign John Parke     Moore's Company
  Sergeant Peter Smith     Bunner's Company
  Colonel Arthur St. Clair    
  Captain Samuel Watson     DIS
 
  4th Pennsylvania Battalion  
 
  Name   Position   Status
  Ensign John Barckley    
  First Lieutenant Benjamin Bartholomew     Frazier's Company
  Second Lieutenant Charles Clinton Beatty     Church's Company
  First Lieutenant John Christie     Thomson's Company
  Lieutenant Colonel Francis Johnston    
  Captain James Moore, Jr.    
  First Lieutenant James Randolph Reid     Church's Company
  Captain Thomas Robinson   Commander, 2nd Company  
  Second Lieutenant Michael Ryan   Regimental Adjutant  
  First Lieutenant Samuel Smith     Lacey's Company
  Ensign Job Vernon     Church's Company
 
  6th Pennsylvania Battalion  
 
  Name   Position   Status
  Captain William Alexander    
  Ensign John Bush    
  First Lieutenant Lewis Bush    
  Volunteer James Gamble   Regimental Quartermaster  
  Lieutenant Colonel Thomas Hartley    
  Ensign Robert Hopes     McClean's Company
  Sergeant John Hughes     Rippey's Company
  Sergeant John Hughes     Hay's Company
  Second Lieutenant Andrew Irvine    
  Colonel William Irvine   Commander   POW
  Ensign Samuel Kennedy     Smith's Company
  Ensign William Lusk     Rippey's Company
  Private John McCullam     Smith's Company
  First Lieutenant John McDowell     Grier's Company
  Second Lieutenant Samuel Montgomery     Hay's Company
  Second Lieutenant Alexander Parker     Hay's Company
  Second Lieutenant Edward Stille    
  Captain Jeremiah Talbot   Company Commander  
  Sergeant Andrew Walker     Grier's Company
 
  Arnold's Brigade  
 
  Name   Position   Status
  Volunteer Isaac Melcher   Brigade Major  
 
  Continental Army  
 
  Name   Position   Status
  Brigadier General William Thompson     POW
 
  Northern Army Artificers  
 
  Name   Position   Status
  Volunteer David Salisbury Franks   Regimental Paymaster  
 
  Roman's Continental Artillery Company  
 
  Name   Position   Status
  Second Lieutenant Jeremiah Freeman    
 
 

Our Members in the Revolution

History of the Society

Members Only